Her keşif, her icat ve her düşünce birer ihtiyaçtan doğar. Isınmak için ateşi keşfettik, yük taşımak için tekerleği. Sevgiye ihtiyaç duyduğumuz için köpekleri evcilleştirdik, gösterdiğimiz sevgiyi görememek içinse kedileri. Ne kadar güzel yaşadığımızı göstermek için Instagram’ı çıkarttık, düşüncelerimizi beğendirmek için Twitter’ı. Peki Blockchain neden ve nasıl ortaya çıktı?

Satoshi Nakamoto, 2008'in Ekim ayında metzdowd.com adlı sitede 9 sayfalık bir makale yayımladı. Bu makalede elektronik para olarak adlandırılan Bitcoin’in mantığı anlatılıyordu. Daha sonra yazılımına başlanan Bitcoin, ilk bloğun yaratılmasıyla hayata geçmiş oldu.

Hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan Bitcoin ile satıcısı olan her şeyi alabiliyorduk. İster pizza sipariş edin, ister kiralık katil…


Çoğu bilgisayar mühendisi adayı temelden başlamak yerine direkt kodlamaya geçmeyi tercih eder. Bu insanlardan biri olarak, diğer insanların aksine her kod yazdığımda arkada neler olduğunu merak ettim ve bu araştırmayla giderdiğim merakımı sizlerle paylaşmak istedim.

Not: Yazıyı saf Türkçe veya bütün terimleri İngilizce yazmak hoşuma gitmedi, o yüzden karışık biçimde kullanmaya çalıştım.

Derleyici = Compiler
Yorumlayıcı = Interpreter
Akış Şeması = Flowchart
Sanal Makine = Virtual Machine ( e yani )
Makine Dili= Machine Language ( e yani )

En temel sorumuz ve ardından gelen cevaplar: Yazdığımız kodları bilgisayar hangi süreçlerden geçirerek çalıştırır?

Java Hiyerarşisi

Herhangi bir nedenle kod yazmaya başladığımızda, diyelim…


ACSDays hatırası

Bayanlar ve baylar, Medium’a flaş bir giriş yapan serimizin 2. yazısıyla beraberiz. Aranan bir yazılımcı olmak ( Engin Abim sağolsun) çok çok az uzağınızda. Belki şimdilik yaptıklarımızın yazılımla çok alakası yok diyebilirsiniz ama bunlar daha başlangıç, ilerleyen süreçte neler olacağını hep beraber göreceğiz.

En son beraber HTML ile birkaç satır kod yazarak kendimizi az da olsa tatmin etmiştik. Hazırladığımız sayfa pek iç açıcı olmasa da özgüvenimizi yükseltmişti ve bizi okyanusa açılmak için motive etmişti. Şimdi kıyıdan biraz daha uzaklaşma vakti.

Bildiğiniz gibi öğrenmeden önce küçük araştırmalarla merakımızı tazelememiz lazım. Hemen başlıyoruz

CSS’in açılımı: Cascading Style Sheets. Türkçe meali: Basamaklı Stil…


Best album forever

Evet sevgili okurlar, Evliya ve Sabırsız Kalpler’in ilk seri yazısına hoş geldiniz. Adım Adım Öğrenmek serisini yaratma fikri, en verimli düşündüğüm zamanda bir anda aklıma düştü. Sonra sifonu çekip fikrimi hayata geçirmek üzere bilgisayarın başına geçtim.

Adım Adım Öğrenmek serisinde genellikle bilgisayar mühendisliği alanını kapsayan konuları beraber öğrenmeye çalışacağız. Öğrenirken dağınık olmaya özen göstereceğiz, basitten almaya çalışacağız ve eğlencemize bakacağız.

Süreç dışındaki temennim ise okuyan insanlara herkesin düzenli ve mükemmel bir şekilde çalışmadığını, sadece video izleyerek öğrenilemeyeceğini göstermek;‘Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’ sözüne dayanarak kendi yiyiş tarzımı da ufaktan göstermektir.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.

-Atasözü

Nereden Başlıyoruz?

Bilmiyoruz. Bildiğimiz…

Evliya Impatient Hearts Club Band

Hacettepe University Computer Science (havalı olsun diye ingilizce)

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store